Zkladn kola Jozefa Hanulu v Liptovskch Sliaoch
     FOTOGALRIA
Exkurzné vyučovanie regionálnej výchovy

Vo štvrtok 23. apríla sa žiaci VIII. A triedy, v rámci výučby regionálnej výchovy, vybrali pod vedením p. učiteľky M. Mydliarovej na exkurzné vyučovanie. Prvým z cieľov vyučovania bolo spoznať život pltníkov a spôsoby prepravy na Váhu do 20. storočia, vyhotoviť jednoduchú plť podľa výberu – zväzok, cúg, krátka plť, koza, jedinka. Žiaci boli oboznámení s históriou pltníctva na Liptove, o významných pltníckych miestach (Ružomberok, Lipt. Hrádok, Partizánska Ľupča), spoznali pltnícky spôsob života a ich zvykoslovie, prostredníctvom prezentácie odhalili najväčšie nástrahy pltníckeho remesla v koryte Váhu - Margita a Besná, skaly, kde ukončila púť nejedna plť. Oboznámili sa s druhmi pltí, o spôsoboch zväzovania pltí a každá dvojica zhotovila jednoduchú plťku, ktorú sme sa vybrali otestovať do Zúbrej.

Náš druhý cieľ sa nachádzal medzi Štiavničkou a našim rodným chotárom. Bola ním kaplnka – strážka, zasvätená Panne Márii. Pri kaplnke si žiaci na slniečku nie len oddýchli, načerpali sily, ale aj zistili, akú dôležitú funkciu mali takéto kaplnôčky v minulosti a kde sa v našej obci nachádzajú ďalšie strážky. Po spoločnej modlitbe, v ktorej sme ďakovali a prosili Pannu Máriu za žiakov a učiteľov našej školy, sme sa vrátili rezkým krokom napäť do školy, kde žiaci pokračovali vo výučbe podľa rozvrhu.